İmam Hatip Haberleri

logo

Ankara Altındağ Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi

Ankara Altındağ Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde klasik Türk İslam sanat dallarında eğitimlerin verildiği kurslar açıldı. İmam hatip lisesi öğrencilerinin yanı sıra doktor, hakim, akademisyenler 17 ayrı branşta ders alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Anadolu Klasik İslam Sanatları Araştırma Derneği (AKİSAD) iş birliğinde öğrenciler ve çeşitli meslek dallarından kursiyerlerin katılımıyla klasik Türk İslam sanat dallarında eğitimlerin verildiği kurslar açıldı. İmam hatip lisesi öğrencileri, doktor, hakim, akademisyenlerin de aralarında olduğu Türk, Fas, Afganistan ve Tunus uyruklu kursiyerler haftanın 7 günü devam edecek kurslarda kanun, keman, ney, Hüsn-i hat ebru, tezhip gibi 17 branşta kendilerini geliştirme fırsatı bulacak. Eğitimlerin verildiği okul, güzel sanatlar programı uygulayan bir lise; özel yetenek sınavı ile seçilen öğrencilere, geleneksel el sanatları ve dini musiki temelli müzik eğitimi veriyor.

Kültür elçiliği yapıyorlar

AKİSAD Başkanı Hattat Bekir Er, 30 yıldan bu yana hat sanatıyla iç içe olduğunu klasik Türk İslam sanatlarını Anadolu’dan dünyaya yaymak için “Sanata Dair” projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Bu kapsamda kurs programına başladıklarını, imam hatip lisesi öğrencilerinin yanı sıra değişik meslek gruplarından kursiyerleri yetiştireceklerini aktaran Er, “Öğrencilerimiz arasında Afganistanlı, Tunuslu ve Faslı var. Aynı zamanda biz kültür elçiliği görevinde bulunmak istiyoruz. Oralara da Anadolu’dan sanatlar gitsin istiyoruz. Bu bağlamda da hem Anadolu’ya hem tüm dünyaya bu sanatları elimizden geldiği kadar yaymak istiyoruz” diye konuştu.

Diploma yerine icazet belgesi

Kursun iki bölümden oluşacağını, imam hatip lisesi öğrencilerini kapsayan birinci bölümde hat, tezhip ağırlıklı musiki dersleriyle sanat alanında belli bir yetkinliğe ulaşmalarına katkı sağlanacağını anlatan Er, ikinci bölümde yer alan değişik meslek gruplarından kursiyerlerin de işlerinden arta kalan vakitlerinde kurs programıyla belli bir branşa yoğunlaşacağını ifade etti. Kurs sonunda sanat dallarının ruhunu bozmamak için sertifika yerine icazet belgesi vereceklerini aktaran Er, şunları kaydetti: “Sertifika, diploma ve başarı belgesini kapsayan icazet belgesi var. Hoca icazet verir, bu bin yıllık sistemdir. Bu sayede klasik sanatlar günümüze bozulmadan geldi. O yüzden sertifika vermiyoruz. Normalde iki fakülte döneminde bir hattat yetişir.”

Müzik ruhu dinlendiriyor

Okul derslerinin yanı sıra ney eğitimi alan doğuştan görme engelli 14 yaşındaki Ubeyd Gökdoğan da müzikle ilgilenerek ruhunu dinlendirdiğini söyledi. Gökdoğan, “Müziğin bana hissettirdiği şey mutluluk, güzellik ve yapabilme azmidir. Ağabeylerimi ya da hocalarımı dinlediğimde ileride onlar gibi olabilir miyim diye kafamda soru işaretleri oluşuyor. Okulumuzda açılan kurslarla kendimi daha da geliştireceğimi düşünüyorum” diye konuştu.

KAYNAK: ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ

Share
51 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ