İmam Hatip Haberleri

logo

24 Temmuz 2015

Atletizm’de başarının adresi: “Zekeriya Akdoğan”

Kürşat Petekci’nin Röportajı

Çok emek isteyen bir spor ile döneminde çok kuvvetli rakipler ile yarışan; yapısında bulunan hırs ve azmi çok iyi kullanarak atletizm de ilimizi ve ülkemizi başarıyla temsil eden Zekeriya Akdoğan ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

16 yaşında teşvik ile atletizm sporuna başlayan Zekeriya Akdoğan 27 kez milli olma gururu yaşadı. Konya’dan 50’ye yakın sporcu arasından en başarılı atlet olan Akdoğan genç yaşından itibaren bütün uluslararası müsabakalarda ferdi ve takım halinde milli formayı giydi. Konya Gazi Lisesi’nde öğrencilik yaptığı yıllarda hocası İlhami Coşkun’un yönlendirmesi ile kros çalışmalarına başlayan Akdoğan, 3 bin ve 5 bin metre koşularında yer aldı. Akdoğan 1985 yılında Romanya’da yapılan Balkan Kros Şampiyonası’nda genç erkeklerde 2. 1987 yılında Yunanistan’da ki aynı şampiyonada ise Orta Gençlerde 3. oldu.

1985 yılındaki Balkan Şampiyonasında başarılı olmasının ardından 1985’te Portekiz’de organize edilen Gençler Dünya Kros Şampiyonası’nda Türkiye’yi tek başına temsil etti ve 139 sporcu arasında 32. oldu. Aynı yıl Doğu Almanya’da Avrupa Gençler Şampiyonası’nda 5 bin metrede finalde yarışarak başarısını devam ettirdi.

Birçok yarışta Türkiye birinciliği yaşayan Zekeriya Akdoğan’ın ilk kulübü Konya Yolspor olduktan sonra 1986 yılında İstanbul Güneş Sigorta, 1990 yılında da İstanbul Şişe Cam Kulübüne transfer oldu. 1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyespor formasını giymeye başlayan Akdoğan takım olarak Türkiye şampiyonu olup Avrupa Kulüpler Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti.

foto-(3)-001.jpg

Başarıları sayılamayacak kadar çok olan Zekeriya Akdoğan, İstanbul Ömer Besim Koşalay yarışlarının 1988 ve 1989 yıllarının birincisi oldu. Zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in adına 1 Kasım 1998 tarihinde Isparta’da düzenlenen Demokrasi Yarı Maratonu’nu kazandı.

Akdoğan’ın en üzücü olayını 1990 yılında İtalya’da Dünya Üniversitelerarası Kros Şampiyonasında iddialı bir şekilde koşarken çivili ayakkabısının çıkması sonucu yarışı tek ayakla devam ettirdi ve 21.sırada bitirdi. Yarış sonrasında ayağındaki kanama nedeniyle hastaneye kaldırılması oldu. En mutlu edici olay ise 1985 yılında Romanya’da Türk kafilesi içinde Balkan Şampiyonasında en başarı atlet olan Akdoğan akşam yemeğinde zamanın federasyon başkanı tarafından Portekiz’de yapılacak olan Dünya Kros Şampiyonasına katılım daveti alması oldu.

“OKUMAYI İBADET HALİNE GETİRİN”

Zekeriya Akdoğan özellikle gençlere okumayı temel bir ibadet haline getirmelerini, kesinlikle alan gözetmeden spor ile uğraşmalarını; disiplinli ve düzenli çalışmalarını, ayrıca mutlaka yabancı dil öğrenmelerini önerdi. Konya’da yapılan spor konusunda ise sadece futbolun spor olarak öne çıkmasının doğru olmadığını, şehrin bütün dinamiklerinin her türlü spora ve alt yapıya önem vermesinin beklentisinde olduğunu söyledi. Şehirde spor alanları ve malzeme yönünden sıkıntı olmadığı ama yetenek seçiminde gerekli çalışmalar yapılmadan yetenek avı yapıldığı; katılımcı sayısının değil kalitenin önemli olduğu görüşünde olduğunu belirten Akdoğan, ülkemizde eğitici sorunu olduğunu, eğiticilerin literatürü takip etmelerinin gerekliliğine inandığını ifade etti.

foto-(6).jpg

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü mezunu olup, yüksek lisansını da tamamlayan Zekeriya Akdoğan halen Meram Mevlana Mehmet Karaciğanlar İmam Hatip Ortaokulu’nda Beden Eğitim Öğretmeni olarak görevini sürdürüyor. Atletizm dışında diğer branşlarla da ilgilenerek küçük sporculara hizmet etmekte olan Akdoğan’ın çalıştırdığı okul badminton takımı bu yıl il birincisi olmuş ve gruplarda ilimizi temsil etme onurunu yakalamıştır.

Kaynak: Haber Kaynağı

Share
521 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ