İmam Hatip Haberleri

logo

08 Kasım 2018

Çocukların zekasını arttırmak için merak duygusunu geliştirin

Dünyanın en zeki insanlarından Prof. Dr. Michio Kaku diyor ki:

Herkes doğuştan bilim insanıdır. Neden diye sorar. Fakat 16 yaşından sonra bu merak maalesef köreltiliyor. Prof. Dr. Michio Kaku dünyanın en zeki insanı olarak tanınıyor. Çocuklara teknolojiyi öğretmek gerektiğini söyleyen Kaku’ya göre birçok mesleği gelecekte robotlar yapacak ama öğretmenlerin elinden işini alamayacaklar.

İşte Kaku’nun anlattıkları:

Hepimiz aslında doğuştan bilim insanıyız, merakla “Neden?” diye sorarız. Bilim merakla başlar.

Çocukların geleceği de 10 yaşında başlıyor. Bu yaşta anne babanın dışında başka hayatları keşfediyor, merak başlıyor.

16 YAŞ HÜSRANI

Fakat süreç 16 yaşında duruyor, bilimsel merak bitiyor.

Birinci sebep akran baskısı “İnek mi olacaksın? Neden futbol yıldızı ya da pop star olmuyorsun?” diyebiliyorlar.

İkinci sebep ezbere dayalı eğitimde bilimin sıkıcı gelmesi. 10-16 yaş arasında çocuklara ilham vermek, rol model bulmak, bilimsel merakını öldürmemek ve heyecanlandırmak gerekiyor ki bu ilgi bütün hayatı boyunca sürsün.

ÖĞRETMEN KILAVUZ

Bilgiye herkes ulaşabilecek. Tabletler, ders kitapları kalmayacak. Google gözlükleri gibi kontak lensler olacak. Öğrenci ‘göz kırpma’ ile tüm bilgilere ulaşacak. Bu da eğitimi altüst edecek. Öğrenci formülleri ezberlemek zorunda kalmayacak. Bütün derslikler üç boyutlu olacak. Ezber kalkacak.

Bu yüzden öğretmen çok önemli olacak. Öğretmen kılavuzluk edecek, yol gösterecek..

İnternetten çocukları mahrum bırakırsanız sosyal olarak başarısız olurlar. Hem eski yöntemle yani diğer çocuklarla birlikte olup, kıskançlık, paylaşım, kavga gibi insani duyguları sosyalleşerek yaşamalı.

REFAH TEKNOLOJİDE

Gelecekte üniversite diploması daha önemli olacak. Diploması olmayanların maaşı için tavan olacak ve bunu aşamayacaklar. Varlık ve refah teknolojiden ve bilimden gelecek.

Geleceğin en büyük üniversitesi iCloud (bulut) olacak. Günümüzde bile MIT ya da Stanford’daki derslere internetle erişiliyor.

e-EĞİTİM TUTULMADI

Ama e-eğitimi bırakanların oranı %90. Çünkü burada ev ödevi, değerlendirme, yönlendirme, hatta akran baskısı yok. Onlara kılavuz edecek kimse yok. Eğitimde başarı için iletişim, kişisel dokunma şarttır. Bu yüzden işte öğretmenler hep olacak.

ZEKA GELECEĞİ GÖRMEK

Kendini tekrarlayan işler yani brokerlik, acentelik gibi meslekler robotlar tarafından yapılacak. Ama çöpçülük, bahçıvanlık, polislik, inşaat işçiliği gibi meslekler gelecekte hep olacak. Hayal gücü gerektiren konularda robotlar çalışamayacak.

Zekanın IQ ya da babanızın parasıyla ilgisi yok. Zekâ geleceği görmek, geleceği tasarlamak demektir. Başarılı ve zeki insanlar, 10 yıl, 20 yıl sonrasını düşünür. Daha az zekiler ‘Şu an ne yapabilirim?’ der..

KAYNAK: YENİ AKİT

Share
174 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ