İmam Hatip Haberleri

logo

18 Haziran 2018

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Darülaceze sakinleriyle bayramlaştı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ramazan Bayramı’nın ilk ziyaretini Darülaceze’ye yaparak sakinleriyle bayramlaştı.

Ramazan Bayramı dolayısıyla kurumun bahçesinde düzenlenen program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, burada yaptığı konuşmada, Darülaceze sakinleriyle bayramlaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başkan Erbaş, Peygamber Efendimizin bir yerde bir yaşlı gördüğü zaman duyarsız kalmadığını ve hemen yanına giderek onunla yakından ilgilendiğini söyledi.

Daha önceleri de zaman zaman Darülaceze’yi ziyaret ettiğini belirten Başkan Erbaş, “İnsan Allah-u Teala’nın yarattığı eşrefi mahlukattır. Bu yüzden Allah Resulü, ‘Küçüklerine merhamet etmeyen büyüklerine saygı göstermeyen bizden değildir’ diye buyurmuştur” dedi.

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de ‘Anneniz, babanız sizin yanınızda yaşlandığında onlar bebekken, küçükken sizlere nasıl kol kanat germişlerse, sizler de o yaşlı anne ve babanıza, büyüklerinize kol kanat geriniz. Rahmet kanatlarınızı onların üzerine geriniz’ diye buyurarak insanları uyardığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“İşte burada Darülaceze’yi yapan cennet mekan Sultan Abdülhamit, o rahmet kanatlarını yaşlılar, kimsesizler, yetimler ve öksüzler için germiş. Burada 510 kişi kalıyor, 450 kişi burada çalışıyor ve merhamet duygusuyla sizlere hizmet ediyor. Allah hepsinden razı olsun. İşte medeniyetimiz bu. Bizim medeniyetimiz, yetimlere, kimsesizlere, yaşlılara ve genel olarak insana hürmetle yaklaşan bir medeniyettir”

“İyiliğin en güzeli yaşlılara sahip çıkmaktır”

İyiliğin en güzelinin yaşlılara, kimsesizlere ve yetimlere sahip çıkmak olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, bunun yapılması halinde millet olarak dimdik ayakta kalınacağını, bunun aksine davranan milletlerin kendi içerisinde nasıl çürüdüklerini gördüklerini belirtti.

Bazı toplumlarda yaşlılar ve kimsesizlere ilgilenilmediğinin altını çizen Başkan Erbaş, “Adeta ölüme terk ediliyor. Bizim ölüme terk edilecek insanımız yok. Herkes bizim için değerli” ifadelerini kullandı.

Peygamberimizi her açıdan örnek alınması gerektiğini vurgulayan Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Peygamber efendimiz yetim kaldı. Önce dedesi onu büyüttü. Sonrada amcası Ebu Talip. Ebu Talip vefat etti. Onun hanımı Hazreti Fatıma, Peygamber Efendimize çok yakın davrandı ve sahip çıktı. Ebu Talib’in hanımı Fatıma yaşlandı ve vefat etti. Peygamberimiz onun kabri kazıldığında, onun kabrine girdi ve bir müddet uzandı. Sonra oradan kalktı. Dediler ki Ya Resulullah niçin böyle yaptın? O da, ‘Bu kadın bana annelik yaptı, ben de kabrini ısıtmak için bir müddet yattım, üşütmesin diye’ dedi. Peygamberimizin değil dirilere, ölmüşlere bile gösterdiği merhametine bakar mısınız? Bunlar bizim için ibretlik sahnelerdir.”

Başkan Erbaş, Darülaceze personeline ve gönüllülerine hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci ise, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın bayramın ilk ziyaretini kuruma gerçekleştirmesi dolayısıyla çok mutlu olduğunu söyledi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz da Darülaceze sakinlerinin Ramazan Bayramı’nı tebrik etti.

Darülaceze sakinleri adına bir konuşma yapan Hikmet Geyik ise ziyaretlerinden dolayı Başkan Erbaş ve beraberindekilere teşekkür etti. Darülaceze’nin harika bir yer olduğunu dile getiren Geyik, “Cennet gibi bir yer. Hepimiz burada dayanışma ve güzellik içinde yaşıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Darülaceze sakinlerine mealli Kur’an-ı Kerim hediye edildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İhsan Güven’e, eşi Seher Erbaş ise Nahide Kaya’ya Darülaceze sakinler adına hediyeleri takdim etti.
Programın sonunda Erbaş ve beraberindekiler, Darülaceze sakinleriyle bayramlaştıktan sonra kurumun binalarını gezdi.

KAYNAK: www.diyanet.gov.tr

Share
125 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ