İmam Hatip Haberleri

logo

15 Mart 2020

Erbaş: İstiklal Marşı bugünü ve yarını inşa edecek mefkûreyi ortaya koyan büyük bir inancın sembolüdür

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, İstiklal Marşı’nın milletin umudunu, cesaretini ve kararlılığını perçinleyen, bugününü ve yarınını inşa edecek mefkûreyi ortaya koyan büyük bir inancın sembolü olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Erbaş, Başkanlık resmî internet sitesinde yer alan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kahraman milletimizin; vatanı, değerleri ve özgürlüğü uğruna ortaya koyduğu destansı mücadeleyi ve bağımsızlık ruhunu en veciz şekilde anlatan İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümünü idrak ediyoruz.

İstiklal Marşımız, vatanımızın ve istiklalimizin tehlikeye düştüğü bir zamanda, milletimizin umudunu, azmini, cesaretini ve kararlılığını perçinleyen, bugününü ve yarınlarını inşa edecek mefkûreyi ortaya koyan büyük bir inancın sembolüdür.

Bu cennet vatanda millet olarak hep birlikte aynı ideali paylaşmanın, medeniyetimize, milletimize ve geleceğimize kast eden dâhili ve harici düşmanlara karşı güçlü bir mücadelenin ifadesidir.

Bu itibarla, yüce dinimiz İslam’ın şiarı ezanımıza, istiklalimizin simgesi bayrağımıza, bağrında değerlerimiz yolunda nice hatıralar taşıyan aziz vatanımıza karşı görevlerimizi hakkıyla yerine getirmek ve bu değerleri koruyacak ve yaşatacak bir bilince sahip olmak her birimiz için tarihe, bugüne ve istikbale dair en büyük sorumluluktur.

Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün yıl dönümünde, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, başta milli mücadelenin aziz şehitleri olmak üzere tüm şühedayı ve kahraman gazileri rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Cenâb-ı Hak’tan milletimizi ve memleketimizi her türlü tehlike ve kötülüklerden muhafaza buyurmasını ve ilelebet payidar kılmasını niyaz ediyorum.”

KAYNAK: DİYANET HABER

Share
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ