İmam Hatip Haberleri

HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

logo

27 Haziran 2016

Gazze nefes alacak

Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmanın detayları iki ülkenin başbakanı tarafından açıklandı. Dün itibariyle bir mutabakat metni iki tarafça uzlaşıldığını ve parafe edildiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, “Böylece ilişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Bu mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından muhatabı ile imzalanacak” dedi. Yıldırım, ilk yardım gemisinin ise Cuma günü yola çıkacağını açıkladı.

gazze

Başbakan Binali Yıldırım’ın Çankaya Köşkü’nde, İsrail ile yürütülen müzakerelerde varılan aşamaya ilişkin açıklama yapıyor. Başbakan Yıldırım, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik görüşmeler ve müzakerelerde dün itibarıyla bir mutabakat metninde iki tarafça uzlaşıldığını belirterek, “Böylece ilişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak. O imzadan sonra onay süreçleri var” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmek için Roma’da olan Netanyahu’nun da Yıldırım ile eş zamanlı olarak bir açıklama yaptı. Yıldırım’ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Bu mutabakat metni yarın imzalanacak bu imzadan sonra onay süreçleri var. İsrail’de onay kabinede bizde ise Meclis’te ardından büyükelçi atamaları yapılacak. Bu aşamaya nasıl gelindi bir hatırlatma yapmakta fayda var. İnsanı yardım taşıyan gemiye baskın yapılması üzerine ilişkilerimizi askıya almıştı. İsrail Başbakanı Netenyahu ilk adımı atmış idi. Türkiye’nin şartları sadece özür ile ilgili değil. Ancak Türkiye’nin şartları özürle sınırlı değil, iki şartı daha vardı. Bir tanesi özellikle Filistin’e uygulanan ambargoların hafifletilmesi ve insani yardımların, yatırımların önünün açılması. Diğer konu da Mavi Marmara baskınında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi.

20 milyon dolar tazminat

Mavi Marmara olayında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına tazminat ödenecektir. Bu tazminat miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır. Bu mutabakatın uzun sürmesinin nedeni, Gazze’de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamda karşı karşıya kaldıkları zorluklardır.

Cuma günü ilk gemimiz İsrail’in Aşdod Limanı’na 10 bin tonu aşkın insani yardımla hareket edecek.

Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze’de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karşıya kaldıkları zorluklardır, izolasyondur ve dış dünyadan gerekli yardımları, desteği İsrail’in engellemesinden dolayı elde edememeleridir. Bu hususta uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet burada bir karara varılmış durumda. Bu amaca yönelik olarak önümüzdeki cuma günü ilk gemimiz İsrail’in Aşdod Limanı’na 10 bin tonu aşkın insani yardımla hareket edecek.

TOKİ’nin Gazze’de konut projesi var. Bunun da önünü bu şekilde açmış oluyoruz. Cenin bölgesindeki Erez sanayi bölgesinin yapımına hız verilmesi konusu da yine bu mutabakat çerçevesinde mümkün hale geliyor. Varılan mutabakatın ülkemize, Filistinli kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz.

Ambargo Türkiye’nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor.

Gazze bölgesi başta olmak üzere Filistin’e topyekun uygulanan ambargo Türkiye’nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. Diğer yandan da Mavi Marmara’da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi şartı yerine gelmiş oluyor. En önemlisi de İsrail’in 2010’da gerçekleşen bu baskından dolayı Türkiye’den özür dilemesi sağlanmış oluyor. Hayırlı uğurlu olsun.

İsrail hükümetine de Türk hükümetine de görevler düşmektedir. Bu mutabakatı en iyi şekilde işletmek, bölgede ilişkileri normalleştirmek hem Türk halkının hem de İsrail halkının yararınadır. Bu konuda gereken gayretin gösterileceğine inanıyorum.

Rusya krizi

Türk milleti de Rus milleti de bu krizin artık ortadan kalkmasını istiyor, bunun çok anlamlı olmadığını düşünüyor. Bize, irade sahiplerine düşen de bir an önce milletimizin, vatandaşlarımızın bu beklentilerini karşılamak olmalıdır. Bu yönde de güzel gelişmeler var, yakın zamanda bunları da milletimizle paylaşacağız.

Kaynak: Yeni Şafak

 

Share
426 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ