İmam Hatip Haberleri

logo

29 Kasım 2019

ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİNDEN BALKANLARA ZİYARET

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Sönmez ve Tayfur Esen ile ÖNDER Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıç Kuzey Makedonya’daki sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla gerçekleştirilen ÖNDER Türk Müziği Gençlik Korosu Balkanlarda projesi için bu ülkeye giden Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Üsküp ve Tetova’da birer konser gerçekleştirdi. Bu program vesilesiyle Makedonya’da bulunan ÖNDER yöneticileri ise bölgedeki sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Maarif Okulları yöneticileri ile de temaslarda bulundu.

Hilal’ül Ahmer’in devamıyız

Ziyaretlerin ilki El Hilal Yardımlaşma Derneği Başkanı Behicüddin Şahabi’ye gerçekleştirildi. Dernek merkezindeki ziyarette faaliyetlerinden bahseden Şahabi, El Hilal adıyla tarihten kalan devamlılığı sürdürmek adına 2001 yılında kurulduklarını söyledi. Hilal’ül Ahmer’in devamı olarak da faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini kaydeden Şahabi, ilk faaliyetlerinin Arnavutluk’a iki kamyon yardım göndermek olduğunu belirtti. Bosna Savaşı sırasında ise 21 bin mülteciyi barındırdıklarını ifade eden Şahabi, bugün 16 şube ve 8 ayrı başlık altında faaliyetlerine devam ettiklerini aktardı.

Balkan Düşünce Okulunu hedefliyoruz

Üsküp’te faaliyet gösteren diğer bir sivil toplum kuruluşu olan Fettah Efendi Derneği’nin Genel Başkanı Sevba Abdula, Makedonya’da çeşitli derneklerin olduğunu ancak uzmanlaşmaya ihtiyaç bulunduğunu belirterek, bu sebeple ilmi merkeze alan entelektüel çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşunu hayata geçirdiklerini aktardı. Balkanlara yönelik araştırma projeleri ve bilgi üretimi üzerinde çalıştıklarını belirten Abdula, “Üsküp Düşünce Okulu’nu açtık. Özellikle yeni neslin medeniyet değerlerimizi merkeze alarak yetişmesini önemsiyoruz. Kendi değerlerimizi iyi bileceğiz ama dünyaya da açılmamız lazım. Üsküp Düşünce Okulu’nu, Balkan Düşünce Okulu olarak bir araştırma merkezine dönüştürme hedefimiz var” diye konuştu.

Türkiye’ye öğrenci gönderiyorlar

Bursa İmam Hatip Lisesi mezunu olan ve lisans eğitimini de Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamlayan Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, Üsküp’te gerçekleştirilen bir diğer ziyaretin adresi oldu. Üsküp tarihi çarşısındaki genel merkezinde faaliyet gösteren Ensar’ın 16 şubesi var. Ensar Derneği’ni 2002’de kurduklarını belirten Baki, İshak Bey Eğitim Merkezi’nde çocuklara yönelik takviye kursları düzenlendiğini bildirdi. Yurt ve burs faaliyetleri üzerine de çalıştıklarını aktaran Baki, Türkiye’de imam hatip liseleri ve ilahiyat fakültelerine yüz civarında öğrenciyi gönderdiklerini söyledi.

Özel okullarla yarışıyoruz

ÖNDER heyetini misafir eden Tetova Maarif Okulları Müdürü Ali Sedat Aslan, 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında hizmete başlayan okul ve uygulanan eğitim sistemi hakkında bilgi verdi. Bünyesinde anaokulu, ilkokul, lise ve öğrenci yurdu bulunan komplekste 450 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Türkçe, Arnavutça ve Makedonca dillerinin de seçmeli ders olarak öğrencilere okutulduğunun altını çizen Aslan, “Makedonya’da bir aile özel bir okuldan beklediği tüm hizmetleri bizim okulumuz bünyesinde elde edebiliyor. Bu konuda hem eğitim kadromuzla hem fiziki donanımımızla Makedonya’daki eğitim kurumlarının üzerinde bir hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ

Share
29 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ