İmam Hatip Haberleri

logo

03 Temmuz 2018

Sahil Güvenlik Akademisi Camii ibadete açıldı

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi kampüsüne yapılan, Sahil Güvenlik Akademisi Camii Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle ibadete açıldı.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kim ki bu dünyada bir mescit inşa eder, Allah da cennette onun için bir köşk inşa eder.” hadisini hatırlatarak, cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın da hutbede bu konunun önemine değindiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin yapılmasında emeği geçenlere ve açılışa katılan jandarma personeline teşekkür etti.

Aslolanın, “manevi, imani noktada işin temerküz etmesi” olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Çünkü bizim büyük bir avantajımız var. Hamdolsun Müslümanız ve Rabb’im bizlere şehadet gibi bir makamı lütfediyor. Bu hiçbir dinde yok, bizde var. Biz de malum Mehmetimiz yürüdüğü zaman şehadete yürür. Onun için de ‘küçük Muhammed’ anlamına bizim askerimize ‘Mehmetçik’ adı verilmiştir. Dünyanın hiçbir İslam ülkesinde de askerinin adı ‘Mehmetçik’ olan yoktur, bu sadece bizde var. Onun için sizler, Mehmetçikler olarak zaten kınası bol yakılan kınalı kuzularsınız aynı zamanda. Onun için de peygamberlere en yakın makam olan şehadete hep hazır haldesiniz. Allah bu yolculuğunuzu, bu yolculuğumuzu da mübarek kılsın.”

“Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Bizlere düşen camilerimizi ibadetlerimizle şenlendirmek”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise yaptığı konuşmada, mukaddes bir mekanın açılışının yapıldığını belirterek, “Cami inşa etmek elbette önemlidir ancak asıl önemli olan camiyi varlığımızla mamur eylemektir. Camide zihinlerimizi, gönüllerimizi imar etmektir. Kadını erkeği, çocuğu genci, yaşlısıyla bizlere düşen camilerimizi ibadetlerimizle şenlendirmektir. Daha da önemlisi kendini bilen, Rabb’ini bilen, çevresini bilen, sorumluluklarının farkında olan, milletine ve insanlığa faydalı nesiller yetiştirme noktasında camilerimizi daha canlı ve verimli kullanabilmektir” diye konuştu.

Başkan Erbaş, açılış öncesinde yaptığı duada şu niyazda bulundu:

“Ya Rabbi bu camiinin açılışını birliğimizin ve beraberliğimizin devam etmesine vesile eyle.  Ya rabbi bu camiinin projesinden tamamlanmasına kadar emeği geçen bütün kullarından razı ol, geçmişlerinin ruhlarını şad eyle. Burada nice öğrencilerimiz, komutanlarımız namaz kılacaklar, ibadete edecekler onlardan razı ol, ibadetlerini kabul eyle Allahım.  Birliğimizi beraberliğimizi vatanımızı, milletimizi bölmeye çalışan hainlere fırsat verme Allahım. Vatanımızın sınırları içerisinde ve dışarısında bayrak, ezan, din iman için çarpışıp şehit olan tüm şühedamıza rahmet eyle Allah’ım.”

Açılış öncesinde Cuma namazını kıldıran Başkan Erbaş, hutbede cami ve mescit yaptırmanın önemine değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Camimiz tüm Müslümanlara, öncelikle siz sevgili Mehmetçiklerimize, gerek komuta kademesi gerekse erat, erbaş hepinize hayırlı, mübarek olsun.” sözleriyle kurdeleyi kesti ve camiyi ibadete açtı.

Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile jandarma personeli katıldı.

Selçuklu mimarisinden esinlenildi

Daha önce Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı içindeki Destek Kıtalar Komutanlığı binasında faaliyet gösteren bir mescit yer alıyor ve ibadet ihtiyacı bu şekilde karşılanıyordu.

25 Ağustos 2017’de temeli atılarak yapım çalışmalarına başlanan camide, Selçuklu mimarisinden esinlenildi, dış cephesi ise doğal travertenden imal edildi. 2 bin 190 metrekare alana inşa edilen cami, 4 bin 300 kişinin aynı anda ibadet etmesine imkan sağlayacak.

KAYNAK: www.diyanet.gov.tr

Share
99 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ