81 İLDEN SURİYEYE YARDIM

“Rotamız İyilik Yükümüz İnsanlık” sloganıyla Suriye’ye, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde 81 ilden 350 TIR insani yardım yola çıktı.

İHH öncülüğünde düzenlenen yardım kampanyasına ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, Türkiye genelindeki tüm dernekleri ve temsilcilikleriyle iştirak etti. Toplanan yardımlar ise Dünya İnsan Hakları Gününde, İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadında düzenlenen törenle gönderildi.

Kardeşlerimize duyarsız kalamayız

Törende bir konuşma yapan ÖNDER Genel Başkanı Kambur Çal, İslam coğrafyasının geneline bakıldığında mazlum ve mağdur insan sayısının çok fazla olduğuna dikkat çekerek, “Suriye savaşında 600 binden fazla insan hayatını kaybetmiş durumda. Biz Müslümanlar olarak bu duruma duyarsız kalamayız” dedi. Çal, “İyi ki bu duruma kayıtsız kalmayan İHH ve Kızılay gibi kurumlar var. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde İslam coğrafyasında yaşanan sıkıntıların gündeme getirilmesi önemlidir. Burada şu çağrıyı yapmak istiyorum: Tüm İslam ülkeleri, ‘Komşumuz açken biz tok yatamayız’ hadisiyle zulme uğrayan İslam coğrafyasındaki kardeşlerimizin yanında olsunlar” diye konuştu.

Mazlumlara umut olalım

Konuşmasında Suriye’de temel gıda fiyatlarının 2019’un sonundan bu yana yüzde yüzün üzerinde artış gösterdiğini ifade eden İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın da, “Suriye’de, her 10 kişiden 6’sı şiddetli yoksulluk içerisinde yaşıyor” dedi. Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkede çadırlarda yaşayan insanların başta un olmak üzere, gıda ve temizlik maddeleri, yakacak olmak üzere acil ihtiyaçları devam ediyor. Yeni evler inşa edelim, çadırları ısıtalım, çocuklara mont ve bot ulaştıralım, gıdasız kalan insanlara gıda ulaştıralım. Eğitim görmek isteyen çocuklara kalem, kitap, defter ulaştıralım. Onlara umut olalım. Dünyanın her yerindeki tüm mazlumların yanında olduğumuzu, onları asla yalnız bırakmayacağımızı haykırıyoruz.”                                                                                                        

Yardımları sürdüreceğiz

Uluslarası Rahme Kurumu Suriye ve Türkiye Sorumlusu Waleed Alsuwelem ise konuşmasında şunları söyledi: “Böyle bir mübarek günde böyle bir mübarek konvoyda Katar halkı olarak sizlerle beraber olduğumuz için çok mutluyuz. Muhacir Suriye halkına Ensar olan Türkiye halkına sonsuz teşekkür ediyorum. Suriye krizi başladığı ilk günden bu yana Rahme kurumu olarak İHH ile ortak çalışmalara yürütüyoruz. Kuveyt halkı olarak bu kampanyaya 25 TIR destek veriyoruz. Önümüzdeki günlerde bu çalışmaları arttıracağız.”

Suriye halkının yanındayız

Programa canlı yayınla bağlanan Kuveyt IICO kurumu Genel Başkanı Abdullah Almatouq da “Bu hayır konvoyunda olduğumuz için çok mutluyuz. Bu kış ayında mazlum Suriye halkının yanından olmaktan onurluyuz. Türkiye’ye Suriye halkına yönelik organize ettikleri yardımlardan dolayı teşekkür ediyoruz. Suriye’de İHH ile ortak projeler yürütüyoruz. Maalesef Suriye’de yaşanan kriz, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra meydana gelen en büyük insanlık dramının başında geliyor” diye konuştu.

TIR’lar yola çıktı

Konuşmaların ardından İstanbul’dan 50, Bursa ve Konya başta olmak üzere tüm Türkiye’den 300 olmak üzere yola çıkan insani yardım TIR’ları Suriye’ye uğurlandı. TIR’ların içerisinde giysi, ayakkabı, gıda, un, okul sırası, yazı tahtası, kırtasiye malzemesi, soba, kömür, battaniye, hijyen paketleri, tıbbi malzeme ve sünger yatak bulunuyor.

KAYNAK: ÖNDER İmam Hatipliler Derneği