Gaziantep Valisi Gül: 4-6 yaş Kur’an kursları ile eğitimin altyapısı güçleniyor

Gaziantep Valiliği koordinesinde İl Müftülüğü, Şahinbey Belediyesi ve hayırseverler arasında “4-6 Yaş Kur’an Kursu Protokolü” imzalandı.

Şahinbey İlçesi Mavikent Mahallesi’nde inşa edilecek olan 4-6 Yaş Kur’an Kursu için Gaziantep Valiliği himayesinde İl Müftülüğü, Şahinbey Belediyesi ve hayırseverler arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Valilik’te düzenlenen protokol töreninde konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, 4-6 yaş Kur’an kurslarının hem Kur’an kursu olarak bir işlevinin bulunduğunu hem de anasınıfı ihtiyacını karşılaması anlamında önemli olduğunu kaydetti. 

Gaziantep’teki bazı sorunların belirli bir kısmının şehrin dinamikleri tarafından çözüldüğünü belirten Vali Gül, “Hayırseverler bu dinamiklerin başında geliyor. Gerek okul, gerek cami gerekse bugün imzalayacağımız 4-6 Yaş Kur’an Kursu Protokolü ile ilgili önemli çalışmalar yapılıyor. 4-6 yaş Kur’an kurslarının hem Kur’an kursu olarak bir işlevi var hem de anasınıfı ihtiyacını karşılıyor. O açıdan ciddi anlamda eğitimin altyapısı da güçlenmiş oluyor. Bunu sahiplenen Şahinbey Belediyemize teşekkür ediyorum. 20 tane 4-6 yaş Kur’an kursu yapma hedefi çok ciddi, çok önemli ve büyük ölçüde sıkıntımızı ortadan kaldıracak bir hedef. Emeği geçenlere,  hayırseverimize ve ailelerine teşekkür ediyorum.” dedi.

– Yavrularımız bizi biz yapan değerlerle buluşuyorlar

Sonrasında söz alan İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, “4-6 yaş dönemi, çocuğun karakterinin gelişmeye başladığı ve geleceğe dönük adımların atıldığı çok hassas ve kritik bir dönem. Bu dönemde çocuğa verilen eğitim, geleceğini ve aile hayatını şekillendiriyor. Dolayısıyla yavrularımız burada Allah, Peygamber, ezan, bayrak sevgisi gibi bizi biz yapan değerlerle buluşuyor” diye konuştu. 

– 20 adet 4-6 yaş Kur’an kursu yapıp faaliyete geçirme hedefimiz var

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise “Ağaç yaşken eğilir. Çocuklarımızın küçük yaşlarda eğitime başlamasının, onların ilerideki hayatına şekil vereceğine inanıyorum. Onun için bir yıl içinde tamamlanmak üzere 20 adet 4-6 yaş grubu Kur’an kursu inşa edip faaliyete geçecek şekilde bir planlamamız var” dedi.

Hayırseverler ise çocuklara gelecek hazırlamak, vatana, millete hayırlı evlatlar yetiştirmek için böyle bir projeye adım atmak istediklerini dile getirerek emeği geçenlere teşekkür ettiler. 

Konuşmaların ardından “4-6 Yaş Kur’an Kursu Protokolü” imzalandı.

Protokol kapsamında yapımına başlanacak olan ilk kursa “Mevlüt Taş 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu” adının verileceği belirtildi.

KAYNAK: DİYANET HABER