Kayseri Melikgazi’de Mehmet Zahid Kotku – İpek Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezi Açıldı

Melikgazi İlçesi Esentepe Mahallesi Taha Carım Bulvarında Melikgazi Belediyesi ve hayırsever işbirliği ile 2 bin 100 metrekare alan üzerine inşa edilen “Mehmet Zahid Kotku – İpek Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezi”  düzenlenen törenle açıldı.

Koronavirüs tedbirlerine riayet edilerek düzenlenen törende konuşan İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, “Bizler sadece ve sadece Kur’an kurslarında Kur’an eğitimi vermiyoruz. Kur’an kurslarımız aynı zamanda o mahallenin hanımefendilerinin bir araya geldiği, manevi anlamda rehabilite oldukları, psikolojik olarak bir takım sıkıntıları paylaşarak giderebildikleri yerlerdir. Son 5 yıldır Kayserimiz başta olmak üzere bütün ülkemizde 04-06 yaş Kur’an kurslarında on binlerce evladımız Kur’an, değerler, din ve ahlak eğitimi almaktadırlar. Bu sebeple buraların geleceğimiz olduğuna, bu topraklarda yeniden evlatlarımızın dinine ve imanına saygılı ve sevdalı gençler olarak yetişmesi için en önemli mekanlar olduğuna inanıyorum.’’ dedi.

– Kayserimiz hayırseverler şehridir

Kayserimiz hayırseverler şehridir diyen Müftü Güven, ‘‘Sami abi ile de hem bu Kur’an kursumuzun ve Diyanet Kültür Merkezimizin temelinin atılışında hem daha önceki zamanlarda hem de bu süreç içerisinde çeşitli vesilelerle bir araya geldik. Güzel insanlar geride güzel eserler bırakırlar. Ben öyle inanıyorum ki Allah Teala Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in müjdesi gereği cami ve eğitim hizmeti veren bu tür yerleri yapanlara ahirette köşkler yapıyor. Bundan daha güzelini Yüce Mevla Sami abiye cennette ikram edecek. Ayrıca isminin Mehmet Zahid Kotku olması da önemlidir. Bu ülkede özellikle üniversite öğrencileri başta olmak üzere okuyan insanlara hizmet götüren, okuyan insanların ilim ve irfan ehli olmalarını, dindar olmalarını sağlamak için İstanbul başta olmak üzere her tarafta hizmet eden bir geleneğin devamcısıydı. Onun için Yüce Mevla Mehmet Zahid Kotku hocamıza da rahmetler eylesin. Başta merhum Sami İpek abimiz olmak üzere hepimizi Mehmet Zahid Kotku hocamıza ve Peygamberimiz (s.a.s.)’e komşu eylesin inşallah.” ifadelerini kaydetti.

Hayırsever merhum Dr. Sami İpek’in oğlu Ali İpek ise, “Diyanet Eğitim Merkezimizin açılışını yaptığımız bu günde babamın en büyük dileğini hayata geçirdik. Mehmed Zâhid Kotku-İpek Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezini kısa zamanda hayata geçmesinde emeği olan herkese çok teşekkür ederim. Her daim bu güzel merkezde hayırlı işler yapılmasını diliyorum.” dedi.

Protokol konuşmaları sonrası Melikgazi İlçe Müftüsü Ahat Taşçı tarafından yapılan dua ile Mehmet Zahid Kotku – İpek Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezi hizmete açıldı.

Kadın ve çocukların bir araya geleceği Mehmed Zâhid Kotku-İpek Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezinde 04-06 yaş dönemindeki çocukların zihinsel, duygusal, sosyal, dinî ve ahlaki, gelişimini destekleyen sınıf ve oyun odaları, bayanların dini ve ahlaki eğitimlerine yönelik sınıflar ile toplu etkinliklerin yapılabileceği çok amaçlı salon ve kütüphane bulunuyor.
 

KAYNAK: DİYANET HABER