ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ 5. KÜLTÜR SANAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

ÖNDER’in her yıl geleneksel olarak düzenlediği Kültür Sanat Ödüllerinin bu yıl beşincisi gerçekleştirildi. Törende, 11 ayrı kategoride kişi ve kurum ödüllerin sahibi oldu.

ÖNDER 5. Kültür Sanat Ödülleri töreni, Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde yapıldı. Oyuncu Ali Nuri Türkoğlu’nun sunumuyla gerçekleşen törene, Sağlık Bakanlığı’nın pandemi tedbirleri gereğince yalnızca ödül alan isimler iştirak ederken izleyici kabul edilmedi. Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Togolu Hafız Abassa İbrahim’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, ÖNDER Youtube kanalı ve sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Gençlerimize rol model sunuyoruz

Programda bir konuşma yapan ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, ÖNDER’in 62 yıldır eğitim ve kültür alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi. İmam hatipler özelinde gençlerin eğitimi ve hayatın tüm alanlarında gerekli donanımları kazanarak yetiştirilmeleri için çalıştıklarını kaydeden Çal, “Genç kardeşlerimizin bilimde, kültürde, sanatta, sporda, akademide, siyasette, askeriyede kısacası hayatın her alanında ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak donanımla yetişmeleri için gayret gösteriyoruz” dedi. Bu çabanın ürünlerinden birinin de Kültür Sanat Ödülleri olduğunun altını çizen Çal, sözlerini şöyle sürdürdü: Amacımız, geleceğin mimarı gençlerimize kültür ve sanat alanında öncülük ve önderlik edecek çok kıymetli isimleri göstermek, onlara rol model sunmaktır. Alanında en iyi örnekleri görerek, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kendilerini geliştirmelerini sağlamaktır.

Sanat, bir ihya ve inşa hareketi

ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Tayfur Esen de konuşmasında, ödülü hak eden nice kıymetli isimden sadece bir kısmına ödül takdim etmek için burada olduklarını belirterek, “Kendilerini tebrik ediyor, minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Tebrik ediyoruz çünkü övgüyü, takdiri, taltifi hak ediyorsunuz” dedi. Kültür ve sanat faaliyetlerini, “İnsanın iç dünyasını mutmain ederken dış dünyasını mamur eden bir ihya ve inşa hareketi” olarak tanımlayan Esen, kültür sanat çalışmalarının “insan olma, insan kalma mücadelesi” olduğunu söyledi.

Gelecek bu tohumlarla kurulacak

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da, programa ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ödül töreninden dolayı ÖNDER’i kutlayan Arısoy, “ÖNDER’e kültür sanat ödüllerinin çok yakıştığını düşünüyorum” dedi.  Arısoy, geleceğin beklentisiz bir tohum gibi atılan çalışmalarla kurulabileceğini belirterek, emeği geçenlere ve ödül alan isimlere çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

11 kategoride ödül verildi

Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen törende 11 kategoride kişi ve kuruma ödül verildi. 7 ödül kişilere giderken, 4 ödül de imam hatip liselerinden farklı kategorilere verildi. ÖNDER Özel Ödülü emekli din görevlisi Emrullah Hatipoğlu’nun, ÖNDER Sanata Hizmet Ödülü Hattat Talip Mert’in, Yılın Fikriyat Ödülü Prof. Dr. Tahsin Görgün’ün oldu. Yılın Sinema Ödülü Karınca filmi dolayısıyla yönetmen Nazif Tunç’a, Yılın Edebiyat Ödülü Yazar Hüseyin Su’ya, Yılın Müzik Ödülü müzisyen Doç. Dr. Fatih Koca’ya, Yılın Medya Ödülü ise gazeteci Bünyamin Yılmaz’a takdim edildi.

Eğitimciler ve gençler de ödüllendirildi

İmam hatip liselerine dönük ödüllerden Yılın Eğitimcisi ödülüne Sakarya Adapazarı Anadolu İHL’den Ayhan Yağız layık görüldü. Yılın Okul Dergisi ödülü Çanakkale Anadolu İHL’den Tarassut dergisinin, Yılın Okul Kültür Sanat Medyası ödülü Adana Çukurova Hümeyra Ökten Kız Anadolu İHL’den Kültür Sanat Bilim Portalı’nın oldu. Yılın Okul Kültür Sanat Projesi ödülüne ise Ankara Batıkent Şehit Demet Sezen Kız Anadolu İHL’den Okumak Hayat Yazmak Nefestir isimli proje layık görüldü.

Danışma Kurulu belirledi

Ödül alan isimler Kültür Sanat Ödülleri Danışma Kurulu tarafından yapılan toplantılar sonucunda belirlendi. 9 kişiden oluşan Danışma Kurulu’nda şu isimler yer alıyor: Ali Ural (Yazar), Birol Cürgül (Sanat Yönetmeni-Oyuncu), Dursun Gürlek (Yazar), Gülcan Tezcan (Gazeteci-Yazar), İhsan Kabil (Sinema Eleştirmeni), İhsan Erkul (MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı), Mahmut Bıyıklı (Yazar), Mustafa Demirci (Müzisyen), Prof. Dr. Süleyman Berk (Hattat).

KAYNAK: ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ